SELFIE HASTALIĞI

Arkadaşlar, bu yazı hepimizi ilgilendiriyor bence 🙂

Yalansavar

Oskar törenleri sonrasında çekilen ünlü selfie’den sonra yoğun bir selfie, selfie’ye Türkçe ne denir gibi tartışmalar yaşanıyor Facebook zaman tünelimde. Bu arada Cem Yılmaz’ın “KendiKem” önerisini çok tuttum selfie kelimesinin Türkçe karşılığı olarak. Neyse konumuza dönelim hızlıca. Sevgili öğrencilerim Amerikan Psikologlar Derneği’nin (APA) kendikem çekmenin psikolojik bir hastalık olduğunu iddia eden bir çevrimiçi haberi paylaştılar.

Screen Shot 2014-04-05 at 22.51.34 Haberin metni

Dernek’in, psikolojik hastalıkları tanılayan, psikolog ve psikiyatristlere yol gösteren DSM4, DSM5 gibi kılavuzlarının kocaman kocaman kitaplar olduğunu bildiğimden “acaba buna da mı el attılar?” sorusu ile çabuk bir internet araştırması yapınca iddianın bir aldatmaca olduğunu gördüm. Şimdi neden aldatmaca olduğuna dair bulgularımı paylaşayım.

Google’da “APA Selfie” terimleri ile arama yaptığınızda Amerikan Psikologlar Derneği’nin hiç bir sayfası sonuçlarda gözükmüyor. Haberin ilk olarak yayınlandığı site Adobo Chronicles bizim Zaytung muadili. Zaten kendilerini anlattıkları “ABOUT” sayfasında da kendilerinin gerçekle uydurmayı karıştıran bir site olduklarını söylüyorlar.

ADOBO Chronicles ABOUT sayfası ADOBO Chronicles ABOUT sayfası

Daha önce yazdığım “Bedava Enerji ile…

View original post 162 kelime daha

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s