2000’lerin stili ve saçları

Merhaba,

bugün sizlerle 2000 li yıllardan 2010 ‘lu yıllarına kadar bir on yıllık süre içerisinde dönemine damgasını vurmuş moda akımından bahsetmek istiyorum.

Ben 20’li yaşlarımı bu dönemde geçirdim. Üniversite yıllarım ve sonrası 2000’li senelerini kapsamakta. Genel olarak Gençlik / Pop dünyasında, saç makyaj ve giyim trendleri sırasıyla şöyleydi.

2000 li senelerin başlarında Millenyum çağına giriyoruz diyerek, giysilerden, saçlara, makyajdan dudak parlatıcılarına kadar birçok şey metalik renkteydi. Özellikle metalik göz farların gözleri büyütücü ve aydınlatıcı etkisi olduğuna inanılırdı. Şahsen yeniden oluşmasını arzu etmediğim bir moda akımı 🙂

gallery-1433873715-gettyimages-106718888

Özellikle 2000’li senelerin erken dönemlerinde halen 90’lı senelerin etkisinde kalmış olarak ipince  kaş aldırma, hatta kaşları komple traşlayıp üzerine yenisini boyama çok modaydı. Teşekkürler birdaha almiyim dedirtiyor. Doğallıktan gerçekten uzaktaydı .

Özellikle 2000- 2005 dönemi göbeği açık giysiler ve göbeğe takılan piercingler inanılmaz moda olmuştu. Gençlik genellikle Pop ikonlarından esinlenerek bu şekilde giyinebiliyordu. Dudaklarda ise frost rujlar ve bol bol dudak parlatıcıları inanılmaz modaydı. Her yerde pembe frost ruj ya da parlatıcı görmeniz mümkündü.

gallery-1433871683-gettyimages-104968598Pop-Tart-Beautybellybuttonring

Bir de bir  makyaj modası daha oluşmuştuki, akıllara zarar diyorum. Kahve/mürdüm rengi dudak kalemi ve dudak üstüne sürülen pembe renk ruj yada gloss.

lipliner

Özellikle Vücut simleri çok ikonikti. Hemen hemen her marka vücut simi üretmişti.

bodyglitter

Jennifer Lopez’in başlattığı önleri arkaya toplama modası hızlıca yayıldı. Benim bile en sık kullandığım saç modeli oldu.

gallery-1433884025-gettyimages-78278214

Kuaförlerde  saçları önleri ve üst bölgeleri örgü yaptırmak çok eğlenceliydi. 1-3 gün arası kullanılırdı bu model.

Plaits-Please

Yine benim en sevdiğim ikonik saç stillerinden birisi saç bandı kullanımı. İster bohem, ister baskılı, her renk ve tarz çok modaydı.

Return-Headband

Lütfen kelebekli saç tokalarını unutmayalım ama demi 🙂 Kimler hatırlıyor ?

butterflyclip.jpg

Makyajımızda yapıştırmalık kullandığımız kristal taşlar unutulmasın ama demi 🙂

crystals

Kısa saç moda olmuştu. Arkalar kısa, önler hafiften uzuncana çok moda olmuştu.

gallery-1433872127-gettyimages-89371435

Balyajlar yüksek kontrastlıydı. Doğallıkten fersah fersah uzak. Benim bile böyleydi 🙂

gallery-1433871944-gettyimages-2328931

 

Herkeste akrilik tırnak modası başladı. Ben de bi 3-4 sene kullandım bunları. Gerçekten çok hoş duruyor ve tırnaklarda uzun süre dayanıyordu. Halen  kullananlar var. Ben artık böyle şeylere çok fazla vakit ayırmamayı tercih ediyorum. İtiraf etmeliyim ki halen çok çok beğeniyorum. Kendi tırnaklarımı bir türlü uzatamıyorum çünki. Son zamanlarda iyicene kırılmaya başladılar.

gallery-1433885513-gettyimages-159342358

2000 lerin ortalarına doğru bronz tenli olmak ve bronzlaştırıcar patladı piyasada. İster solaryuma gidin, ister bronzlaştırıcı krem kullanın, çikolata rengi olmak çok modaydı. Sanırım halen moda 🙂

Botoks furyası başladı. Dudakları şişirmek moda oldu. Halen devam ediyor. Türkiye’de bile bu iş uygun fiyatlara yapılmaya başlandı.

 

Retro ve Vintage giyinmek, kırmızı halıda çok moda oldu. Eski olan herşey yeniden patladı.

Dont-Call-Comeback

İster pop tarzı, ister Rock tarzı. Dumanlı gözler 2000 lerin sonlarına doğru çok tecih edildi. Halen de öyle. Dumanlı göz makyajı çok seviliyor  günümüzde. Çekicliğin sembolü oldu.

smokey

Mineral makyaj  çıkış yaptı 2000 lerin ortalarında. Her yerde mineral makyaj ve organik kozmetiye yönelme başladı. Temiz içerikler çok moda oldu. Tüketici bilinçlendi. Hemen hemen birçok marka artık SLS, Paraben ve diğer zararlı maddeleri kullanmıyor.

Swirl-Tap-Buff

Saç düzleştirme çok moda oldu. Çeşitli saç şekillendirici aletler üretildi ve evde yapılmaya başlandı bu.

gallery-1433884804-gettyimages-184572004

Fotoşop hep vardı, fakat kozmetik firmaları bu işi abartmaya başladı. Zenci Beyonce önreğin, L’oreal makyaj yüzü olarak  kumral bir afete dönüşmüş. Gerçekten uzak,  kusursuz ciltler sergilenmeye başlandı. Kısacası bu günümüzde de devam etmekte.

Pursuit-Perfection

2000li senelerinde 2006’dan sonra Youtube çıktı. Her yerde makyaj videoları mevcut. Makyaj nasıl yapılır kolayca öğrenilmeye başlandı. Herkes hünerlerini sergileme imkanı yakaladı. Bundan paralar kazanmaya başladı.

Online-Rise-Everywoman

Sizin aklınıza gelen detaylar nedir 2000li senelerine dair ?

Bir sonraki yazımda görüşmek dileği ile sevgiyle kalın.

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s